Moje konto Moje konto
Filtr produktów
  • Producent
Koszyk jest pusty
Poradnik kominkowy

Firmowy poradnik kominkowy

Publikacje związane z budową kominków

Aktualności

Aktualności z branży kominkowej. Nowe materiały kominkowe, informacje z targów, szkoleń branżowych, itp.

⇒ zobacz aktualności

Szybki kontakt

602 259 809
600 601 384
600 601 385

biuro@owo.pl

Czynne Pn-Pt
9:30-15:30

Cementy i kruszywa ogniotrwałe

Opis strony

Podstawowe materiały do wykonania betonu ogniotrwałego.

Cement glinowo wapniowy Górkal, plus ogniotrwałe kruszywo.

Proporcje: 1 część cementu + 4 części kruszywa

Produkty

Producenci

Beton ogniotrwały - konstrukcje

Funkcję dylatacji pełnią częściowo spoiny.

Ich rozkład i gęstość są bardzo ważne w projekcie – nie ma tu dowolności. Wielkoformatowy element wymurówki nie zachowuje się więc tak samo, jak odpowiadający mu fragment zbudowany z cegieł.

Przy wykonywaniu monolitycznych elementów betonowych także należy pamiętać o unikaniu nagłych zmian kształtu grubości itd. Lepiej element w takich miejscach podzielić. Trzeba starać się unikać spajania różnie obciążonych elementów i przewidzieć np. połączenie kształtowe.

Zapobieganie pęknięciom na drodze stosowania bardzo mocnych zapraw jest zachowaniem dość naiwnym – jeżeli tu wytrzyma, pęknie w innym miejscu.

Wykonuje się w wymurówkach szczeliny dylatacyjne w postaci pustych spoin wypełnianych podczas murowania np. kartonem. Używa się też elastycznych materiałów ogniotrwałych w postaci włóknin (papierów, filców, mat).

W przypadku betonów ogniotrwałych stosowanych w stanie surowym (niewypalonych), należy w dylatowaniu uwzględnić ich jednorazowy skurcz wysychania. Także wyroby wypalane posiadają tzw. skurczliwość lub rozszerzalność wtórną (jednorazową, nieodwracalną). Wielkość ta jest podawana w tabelach własności, jest zjawiskiem występującym w określonych temperaturach, bliskich maksymalnym temperaturom stosowania.

Charakteryzuje on też szczególnie niższe gatunki materiałów. Wyroby szamotowe wykazują skurczliwość/rozszerzalność wtórną na poziomie 0,2% (najczęściej skurcz). Inne gatunki mogą się rozszerzać, inne kurczyć.